Oldalak

Az utca emberei, a LENTIEK világának lakói mit sem sejtenek a város feletti életről. Pedig saját városuk parlagon hagyott ötödik homlokzatát birtokba vették a FENTIEK, akik titkos helyeiken élik izgalmas és felszabadult életüket. Fent lenni olyan, mint egyszerre elbújni és előbújni. A tetőmanóknak persze megvannak az igazi rejtekhelyeik is, ahonnan kuncogva figyelik, mikor néhanapján egy-egy LENTI kimászik – félve, csak muszájból, mert elromlott az antenna, vagy ellenőrizni kell a szigetelést. A leggyakoribb látogatók persze kéményseprők, és ők igazán barátságosak, mintha félig hozzájuk tartoznának. Aki nyitott szívvel lépi át a határt, az többé nem akar visszamenni. Egy új város nyílik meg előtte, lelke felszabadul. Ez történt velünk is, és azóta detektívregényekbe illő új hobbit találtunk – felfedezni a város tetővilágát, új és új megkapó helyekre bukkanni, melyek csak a mieink, hiszen ott szabadság van és mégis intim, mégis titkos. A város házai lassan átváltoznak a szemünkben – vajon mit rejthet az ötödik homlokzat?

Tapasztalataink azt mutatják, hogy a budapesti lakók egy nagy része nem is tudja, mi van a házainak tetején. És hogy vajon hányan érzik át a tetőre kimenés titkos szabadságát?

Úgy fedezzük fel a tetőket, hogy város műholdas képét böngészve kiírjuk azokat a helyeket, ahol érdemes próbálkozni, mert van lapos része a tetőnek és izgalmasnak néz ki a terep. Megközelíthetetlen tetők léteznek, de unalmasak nem. A listával a kezünkben irány a terep, ahol a bejutási-feljutási nehézségeket kedvességgel hidaljuk át, aztán megnyomjuk a liftben a legnagyobb számú gombot. Csatlakozzatok Ti is, segítsetek a tetők világának felfedezésében, osszuk meg egymással élményeinket!

2011. nov. 10.

Tetőváros - egy irodaház bővítése Grazban

Volt szerencsénk élőben megtekinteni egy nagyon érdekes tetőráépítést korábbi grazi kirándulásunk során a Schlossbergről.


Graz hangulatos tetővilágához a budapestinél talán sokkal könnyebb közel kerülni, hiszen a városszövetbe sziklaként ékelődő Várhegyről csodás panoráma nyílik rá. A túlparton lévő, híres-hírhedt Kunsthaus csápos buborékja azonban nem az egyetlen kortárs épület, ami beékelődik ebbe a szövetbe. A Kastner & Öhler ruházati cég grazi főhadiszállásának bővítése kitűnő példa a városi tetővilág kortárs kipótlására. Az iroda-és üzletközpontot a spanyol Nieto Sobejano építésziroda tervezte.


Az épület bővítésére az volt az egyetlen lehetőség, hogy vertikális irányba terjeszkedjen a ház. Ez a kényszer végül arra késztette az építészeket, hogy a tetővilág változatosságához és hangulatához formailag igazodó, mégis arra panorámateraszokat nyitó megoldást válasszanak. A lapos tetőrészekből játékos, megfogalmazásukban magastetőket idéző tömbök emelkednek ki. A szabadon hagyott teraszrészekre bárki kimehet, kávézni, nézelődni. Szívmelengető, hogy működhet a tetőn az, ami mindenkinek jó: építésznek, műemlékvédőnek, cégvezetőnek, használóknak. Az alábbi linkeken érdemes tanulmányozni a tetőterek és a tetőterasz kapcsolatait is.

a terv:
http://www.a10.eu/magazine/issues/22/department_store_graz.html


és a megvalósult épület:
http://architecture.mapolismagazin.com/nieto-sobejano-arquitectos-slp-expansion-kastner-oehler-department-store-graz